Obserwujesz u siebie nieprawidłowości w układzie moczowym? Chcesz wstępnie ocenić przyczynę nietrzymania moczu, a tym samym pomóc w postawieniu właściwej diagnozy swojemu lekarzowi? Zacznij prowadzi dzienniczek mikcji! Dowiedz się, jak robić to prawidłowo.
Czym jest dzienniczek mikcji?
Dzienniczek mikcji to zapiski dotyczące sposobu oddawania moczu. Wnikliwa obserwacja pozwala na diagnostykę zaburzeń mikcji, a także określenia stopnia ich nasilenia. To niezwykle wartościowe narzędzie, które z pewnością pozwoli na szybkie odnalezienie problemu, a tym samym dopasowanie odpowiedniego sposobu leczenia. Prowadzenie dzienniczka mikcji polecane jest osobom, które obserwują u siebie jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu. Może to bym zarówno mimowolne popuszczanie moczu, jak i oddawanie moczu w zbyt małych ilościach.
Dzienniczek mikcji to nie tylko doskonały sposób na wstępne i samodzielne zdiagnozowanie swojego problemu, ale przede wszystkim solidna dawka wiedzy dla Twojego lekarza. Na podstawie zapisków będzie on w stanie postawić diagnozę i wprowadzić odpowiednie leczenie zdecydowanie szybciej. Aby dane były wiarygodne, wnikliwa obserwacja powinna trwać przynajmniej 3 dni. Zaleca się jednak, aby nie przerywać tej czynności nawet po wdrożeniu leczenia. Można wówczas łatwo ocenić, czy jest ono skuteczne i po jakim czasie nastąpiła widoczna poprawa.
Co należy zapisywać w dzienniczku mikcji?
Aby rozpocząć przygodę z dzienniczkiem mikcji, konieczne może być wyposażenie się w kilka niezbędnych akcesoriów. Pierwszy z nich, a zarazem najważniejszy, jest pojemniczek na mocz z miarką. Jest on niezbędny do precyzyjnego określenia dokładnej ilości wydalanego przez Ciebie moczu. Zapisków można dokonywać zarówno na wzorach dostępnych w Internecie bądź też na zwykłej kartce papieru, w kalendarzu czy też w aplikacji telefonu.
Określenie stopnia nasilenia schorzenia, a także jego rodzaj określić można, gdy w dzienniczku mikcji zapisywać będziesz informacje takie jak:
- ilość wypitych płynów – istotny jest zarówno rodzaj napoju (kawa/herbata/woda/sok/zupa), jak i dokładna godzina jego spożycia, a także ilość,
- ilość wydalonego moczu – konieczne jest zaznaczenie daty, dokładnej godziny, a przede wszystkim ilość moczu (w tym przypadku niezbędny jest wyżej wymieniony pojemniczek),
- sytuacje, w których doszło do mimowolnego wycieku moczu – zapisać należy każdy, najmniejszy nawet incydent, dołączając informację o okolicznościach – np. wysiłek fizyczny, dźwiganie ciężkich przedmiotów, kaszel, śmiech, stosunek seksualny itp. itd.; istotną informacją może być również stopień parcia.
W dzienniczku mikcji powinna się również znaleźć informacja o stosowaniu artykułów higienicznych na nietrzymanie moczu, np. wkładek, pieluchomajtek, podpasek czy też tamponów. Dobrze jest określić rodzaj produktu, a także dokładną godzinę jego wymiany.
O czym pamiętać prowadząc dzienniczek mikcji?
Podstawową zasadą w prowadzeniu dzienniczka mikcji jest systematyczność, a także dokładność zapisu. Informacje warto zapisywać przynajmniej przez 3 dni – dobrze, gdyby jeden z tych dni jest dniem wolnym od pracy. Zapisuje się mocz oddawany zarówno w dzień, jak i w nocy. Niezwykle istotne jest również to, by podczas obserwacji zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe warunki. Na ten czas zdecydowanie lepiej pozostać w domu, odmierzanie ilości wydalonego moczu może być zbyt stresujące i krępujące w publicznych toaletach.
Co może być przyczyną niepokoju?
Przy prawidłowej pracy pęcherza mocz powinno oddawać się od 6 do 8 razy dziennie, w nocy maksymalnie jeden raz. Średnia objętość moczu oddawanego podczas jednej wizyty w ubikacji to około 500-600 ml. Powodem do niepokoju z pewnością jest mimowolne popuszczanie moczu, a także odczuwanie silnego naglącego parcia.Nieprawidłowością jest również oddawanie moczu w niewielkich ilościach. Może to zwiastować tzw. skąpomocz, który z czasem może przekształcić się w bezmocz. Obydwa schorzenia mogą być oznaką, że zachodzą poważne zmiany chorobowe w układzie moczowym. Przyczyną skąpomoczu może być również zbyt mała ilość spożywanych płynów, co z kolei prowadzić może do odwodnienia.