Zaburzenia statyki narządu rodnego, inaczej nazywane wypadaniem narządu rodnego bądź obniżeniem narządu rodnego, to stan, w którym kobiece narządy rodne zmieniają swoje położenie i znajdują się poniżej prawidłowego usytuowania. Problem ten dotyka coraz większej liczby kobiet, szczególnie po okresie przekwitania. Dowiedz się, jak radzić sobie z zaburzeniami statyki narządu rodnego.
Czym są zaburzenia statyki narządu rodnego?
Obniżenie narządów miednicy to sytuacja, w której pochwa, szyjka macicy, a także macica zaczynają wysuwać się przed szparę sromową. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy kobiet, które znajdują się w okresie menopauzy lub późniejszym. Wypadanie narządów może być widoczne zarówno podczas codziennych aktywności, jak i w stanie spoczynku.
Do obniżenia narządów rodnych dochodzi na skutek osłabienia mięśni dna miednicy. Przyczyną tego może być wzrost ciśnienia śródbrzusznego, zmiany hormonalne zachodzące podczas menopauzy, a także poród.
Przyczyny zaburzeń statyki narządu rodnego
Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn zaburzeń statyki narządu rodnego jest poród naturalny dziecka, którego masa urodzeniowa przekracza 4 kg. Istnieje jednak zdecydowanie więcej czynników, które prowadzić mogą do tego typu konsekwencji:
- czynniki genetyczne – mowa tutaj przede wszystkim o defektach tkanki łącznej,
- czynniki środowiskowe – praca fizyczna, dźwiganie zbyt ciężkich przedmiotów, długotrwała praca w pozycji siedzącej, a także brak aktywności fizycznej,
- czynniki medyczne – zabieg histerektomii, schorzenia układu oddechowego, np. astma, obturacyjna choroba płuc, a także zaparcia.
Objawy zaburzeń statyki narządu rodnego
Objawy zaburzeń statyki narządu rodnego różnią się od siebie w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, a także narządu, który uległ obniżeniu bądź wypadaniu. W przypadku obniżenia się przedniej ściany pochwy, najczęściej występują zaburzenia oddawania moczu. Zaliczyć do nich można mimowolne popuszczanie, przerywany strumień moczu czy też przedłużony czas jego oddawania. Obniżenie tylnej ściany pochwy, skutkuje z kolei zaburzeniami w oddawaniu stolca. Jeżeli narządem, który uległ obniżeniu jest pochwa bądź macica, sygnałem alarmowym mogą być bóle w podbrzuszu, zaburzenia w oddawaniu moczu, uczucie ciężkości w podbrzuszu, a także pojawianie się w szparze sromowej pochwy. Wypadanie szyjki macicy skutkować może przede wszystkim suchością pochwy, która powodować będzie bolesne otarcia, odleżyny i owrzodzenia.
Jak zdiagnozować zaburzenia statyki narządu rodnego?
Pacjentka, która podejrzewa u siebie obniżenie narządów rodnych powinna niezwłocznie udać się do lekarza i poddać badaniu. Odbywa się ono najczęściej w pozycji leżącej i polega na wykonaniu odruchu parcia. Specjalista dokładnie ogląda wejście pochwy, a także sprawdza pracę mięśni odbytu oraz napięcie przedniej ściany brzucha.
Jak leczyć zaburzenia statyki narządu rodnego?
Sposób leczenia zaburzeń powinien być starannie dopasowany przede wszystkim do stopnia zaawansowania dolegliwości. Środkami zachowawczymi są ćwiczenia dna miednicy, a także leczenie za pomocą estrogenów, których zadaniem jest poprawienie napięcia tkanek podporowych. Często, szczególnie wśród kobiet, które nie mogą poddać się operacji, zaleca się również stosowanie wkładek dopochwowych.
Jednak najbardziej skuteczną metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne. Rodzaj zabiegu jest indywidualnie dopasowywany do pacjentki – liczy się nie tylko stopień zaburzeń, ale wszelkie choroby współistniejące oraz wiek.
Leczenie u kobiet młodych
W przypadku leczenia kobiet, u których zachodzi konieczność zachowania macicy, narządy najczęściej są operacyjnie unoszone i specjalnie podwiązywane. Wykonuje się także operacje plastyczne krocza oraz pochwy.
Leczenie u kobiet po menopauzie
W przypadku kobiet, które znajdują się w okresie menopauzy bądź też po nim, zalecane jest całkowite usunięcie macicy, czyli histerektomia. Dodatkowo wykonać można operację plastyczną pochwy, a także częściowo ją zaszyć.
Jak zapobiegać zaburzeniom statyki narządu rodnego?
Aby nie dopuścić do obniżenia narządów rodnych, dobrze jest stosować się do kilku zasad i prowadzić zdrowy tryb życia. Należy przede wszystkim zadbać o regularne treningi dna miednicy, a także spożywać posiłki bogate w błonnik, które pozytywnie wpłyną na układ trawienny i nie dopuszczą do powstania zaprać. Istotna jest także odpowiednia ilość wody. Dobrze jest również unikać sytuacji, które powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego. Jedną z nich jest trening na trampolinach. W przypadku kichania, kasłania oraz śmiania się koniecznie należy zachować prawidłową pozycji, czyli skręcić tułów i skrzyżować nogi. W przypadku pojawiającego się problemu, warto również stosować tampony URITAM, które pełnią przy obniżaniu narządów rodnych funkcję podpierającą.