Infekcje dróg moczowych to jedne z najczęściej pojawiających się dolegliwości, szczególnie wśród kobiet. Dowiedz się, jakie są ich przyczyny i objawy, a także jak można im zapobiec.
Zapalenie pęcherza moczowego i jego przyczyny
Bezpośrednią przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest pojawienie się i rozwój w drogach moczowych drobnoustrojów, które powodują stan zapalny. Bakterie najczęściej przedostają się do organizmu z odbytu. Ze względu na specyficzną budową anatomiczną – krótszą cewkę moczową oraz niewielką odległość między odbytem a ujściem cewki moczowej – zdecydowanie częściej na zapalenie układu moczowego chorują kobiety. Zakażeniu sprzyja również aktywność seksualna, a także stosowanie antykoncepcji, takiej jak środki plemnikobójcze, krążek pochwowy czy też kapturek naszyjkowy. Wystąpienie zakażenia może być również wynikiem nieprawidłowej higieny intymnej.
Przyczyną zapalenia dróg moczowych mogą być choroby. Zaliczyć do nich można m.in. kamicę nerkową, chorobę gruczołu krokowego czy też cukrzycę. Dolegliwość może być również wynikiem długotrwałego stosowania cewnika, a także niepełnego opróżniania pęcherza w wyniku ciąży lub połogu. Na zapalenie pęcherza narażone są także kobiety w trakcie lub po menopauzie. Powodem tego jest zmniejszona ilość wydzieliny z pochwy i zmiany we florze bakteryjnej.
Objawy zapalenia pęcherza
Najczęstszym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest przede wszystkim silny ból bądź pieczenie w trakcie oddawania moczu. Bardzo często osoba skarży się na natychmiastową potrzebę skorzystania z toalety, mimowolne popuszczanie moczu, a także ból w podbrzuszu.
Dość jednoznacznym objawem zapalenia pęcherza jest również nienaturalne zabarwienie moczu, które wywołane jest przez obecność w moczu krwi. Pojawienie się tego objawu sugeruje zapalenie błony śluzowej pęcherza, która z kolei może wywołać zakażenie nerki.
Jak leczyć zapalenie pęcherza?
W przypadku pojawienia się objawów sugerujących zapalenie dróg moczowych, warto niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Lekarz będzie w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta, a także zlokalizować źródło bólu i postawić diagnozę. Zwlekanie z wizytą może bowiem doprowadzić do poważnych powikłań.
W przypadku stwierdzenia zapalenia, antybiotykoterapia trwa 7-10 dni. Objawy najczęściej ustępują po 3 dniach, ale nie warto przerywać wówczas kuracji. Przyjmowanie antybiotyku przez dłuższy czas pozwoli na całkowite pozbycie się bakterii z układu moczowego.
Co robić, by zapobiec zapaleniu pęcherza?
Aby nie doprowadzić do zapalenia pęcherza dobrze jest stosować się do kilku zasad.
- Spożywać przynajmniej 2 litry płynów dziennie
Dostarczanie organizmowi właściwej dawki płynów wpłynie pozytywnie na pracę układu moczowego. Dzięki temu będzie on odpowiednio filtrowany i przepłukiwany. Tego typu praktyka nie pozwoli na rozwój i osiedlenie się bakterii na ścianach układu moczowego.
- Regularnie wydalaj mocz
Zbyt długie przytrzymywanie moczu w drogach moczowych to prosty sposób na rozwój infekcji. Nie warto zatem zwlekać z jego wydalaniem. Tym bardziej, że praktyka ta może prowadzić nie tylko do zapalenia pęcherza, ale i kamieni nerkowych czy powiększenia pęcherza moczowego.
- Odpowiednia higiena miejsc intymnych
Niezwykle istotna w profilaktyce chorób układu moczowego jest odpowiednia higiena miejsc intymnych. Najlepiej podmywać się 1-2 razy dziennie dużą ilością wody z dodatkiem delikatnego mydła. Bardzo ważne jest, by okolice intymne myć ruchem od przodu tyłu. Zminimalizuje to ryzyko przeniesienia bakterii z okolic odbytu do pochwy i układu moczowego.
- Odpowiedni ubiór
Aby zapobiec infekcjom intymnym i zapaleniu dróg moczowych, warto zadbać o odpowiednią bieliznę. Dobrze jest całkowicie zrezygnować ze sztucznych materiałów, na rzecz tych naturalnych – wykonanych z bawełny bądź lnu. Pozwalają one skórze swobodnie oddychać, a także minimalizują ryzyko przegrzania. Uwagę warto zwrócić również na obcisłe ubrania, w szczególności spodnie. Zdecydowanie lepiej jest nosić luźniejsze elementy garderoby, dostarczając miejscom intymnym stały dopływ świeżego powietrza.