Problem nietrzymania moczu po porodzie pojawia się niezwykle często. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania. Istnieje wiele sposobów na to, by skutecznie poradzić sobie z popuszczaniem moczu. Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc.
Popuszczanie moczu po porodzie
Ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn problemu nietrzymania moczu. Niekontrolowany wyciek pojawia się przy najmniejszym nawet wysiłku – kaszlu, kichaniu, a nawet głośnym śmiechu. Wystarczy dosłownie moment, by kilka, a czasami zdecydowanie więcej, kropel znalazło się na bieliźnie. Jest to bardzo krępujące, szczególnie, że przy opiece nad dzieckiem tych „wysiłków” jest całkiem sporo. Ten wstydliwy problem skutecznie przeszkadza także w kontaktach towarzyskich.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie i jego przyczyny
Mimowolny i niekontrolowany wyciek moczu z pęcherza moczowego podczas wysiłku fizycznego, kaszlu czy kichania nazywany jest wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zmiany zachodzące zarówno w organizmie kobiety w trakcie ciąży. Mięśnie dna miednicy ulegają znacznemu osłabieniu wskutek ciężaru, jaki przyszło im podtrzymywać przez 9 miesięcy.
Dodatkowe kilogramy powodują nacisk na mięśnie, co w efekcie prowadzi do ich rozluźnienia i zwiotczenia. Temu procesowi ulegają również więzadła, które odpowiedzialne są za podtrzymywanie dolnego odcinka układu moczowego i rodnego.
Nietrzymanie moczu po ciąży to częsta przypadłość kobiet, które:
- urodziły dzieci ważące ponad 4 kg,
- mają za sobą już kilka ciąż,
- rodziły przy użyciu narzędzi, takich jak kleszcze czy próżnociąg.
Nietrzymanie moczu po ciąży – jak sobie pomóc?
Bardzo często problem związany z niekontrolowanym wyciekiem moczu znika w trakcie połogu. Mięśnie wracają do swojego pierwotnego stanu i zaczynają ponownie spełniać swoją rolę. Czasami jednak czas powrotu do formy sprzed ciąży znacznie się wydłuża. Wówczas problem staje się coraz bardziej nieznośny i krępujący. Na szczęście na rynku dostępne są artykuły higieniczne, które przywracają kobietom komfort i pewność siebie. Mowa tutaj zarówno o specjalnych wkładkach i podpaskach, jak i o innowacyjnych polskich tamponach na nietrzymanie moczu URITAM. Tampony pozwalają kobietom na powrót do komfortowego, aktywnego życia bez uczucia wstydu i skrępowania. Są niewidoczne, można je stosować do 12 godzin bez konieczności zmiany. Dostępne są w kilku rozmiarach, co pozwala na ich idealne dopasowanie. Pozwalają na zajmowanie się dzieckiem konieczności częstych wizyt w toalecie. A zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na odpoczynek, którego młode mamy bardzo potrzebują.
Warto jednak pamiętać, że tampony to nie leki. Jeżeli problem ten nie znika, a wręcz przeciwnie – nasila się – konieczna jest pomoc specjalisty. Powrót do pełnej sprawności jest trudniejszy dla kobiet, które mierzą się z nadprogramowymi kilogramami. Dlatego po ciąży, warto jest stopniowo powracać do aktywności sportowych. Mowa tutaj przede wszystkim o spacerach, a także delikatnych treningach w domowych zaciszu. W ćwiczeniach warto szczególnie skupić się na tzw. mięśniach Kegla czyli mięśniach dna miednicy.
Nietrzymanie moczu po porodzie – leczenie
Jeżeli ćwiczenia nie przynoszą żadnych rezultatów, warto rozważyć wizytę u specjalisty. Jednym ze sposobów leczenia jest np. elektrostymulacja. Polega ona na zastosowaniu impulsu elektrycznego w celu wymuszenia skurczu mięśni. Kolejnym sposobem może być także biofeedback – leczenie z zastosowaniem aparatury, która ułatwia ćwiczenie skurczów dna miednicy. Jeżeli żadna z tych metod nie jest skuteczna, konieczne może być leczenie farmakologiczne, a nawet chirurgiczne.
Aby zwiększyć swój komfort warto pamiętać także o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć stresujących sytuacji związanych z nietrzymaniem moczu. Istotne jest dbanie o higienę intymną, które zakłada noszenie bawełnianej bielizny. Warto jest mieć przy sobie także zapasową bieliznę i artykuły higieniczne, takie jak chusteczki do higieny intymnej, wkładki, tampony na nietrzymanie moczu. Pamiętaj także o nierezygnowaniu ze spożywania napojów oraz codziennych ćwiczeniach mięśni dna miednicy.
Jak zapobiegać problemowi nietrzymania moczu po porodzie?
Najlepszym sposobem „radzenia sobie” z problemem nietrzymania moczu jest zapobieganie. W jaki sposób? My polecamy już na samym początku ciąży wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni, czy i jakie ćwiczenia należy zacząć wykonywać, aby wzmocnić odpowiednie partie mięśni. Opieka fizjoterapeuty i stosowanie się do jego zaleceń w czasie ciąży, a także po porodzie, zmniejszy ryzyko wystąpienia niechcianych powikłań, a także pomoże łatwiej i szybciej wrócić do formy.
W przypadku gdy – mimo opieki fizjoterapeuty – nietrzymanie moczu utrzyma się jednak powyżej 6 miesięcy, może być wymagana konsultacja lekarska, ale to już temat na inny artykuł