Histerektomią nazywa się zabieg chirurgiczny, w którym usuwana jest macica. Wykonywany jest w przypadku ściśle określonych zmian chorobowych. Pomimo, że uznawany jest za bezpieczny, istnieje ryzyko powikłań, jakim jest np. nietrzymanie moczu. Dowiedz się więcej na temat tego zabiegu i dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami po nim.
Histerektomia – co to jest?
Zabieg usunięcia macicy, czyli histerektomia, to jeden z dwóch najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologicznych (pierwszym jest cesarskie cięcie). Skutki zabiegu są nieodwracalne – zabieg wykonywany jest jedynie wtedy, gdy jest to jedyny sposób poradzenia sobie z chorobą. Usunąć można zarówno macicę, jak i przydatki, czyli jajniki oraz jajowody. Wszystko uzależnione jest od stadium choroby i dokładnej analizy konkretnego przypadku pacjentki. Histerektomię podzielić można na:
- częściową – usuwanie jedynie trzonu macicy,
- całkowitą – trzon, macica oraz szyjka,
- całkowitą z przydatkami – trzon, macica, szyjka, a także jajniki i jajowody,
- całkowita radykalna – macica wraz z górną częścią pochwy.
Kiedy usuwa się macicę?
Najczęściej histerektomii poddają się kobiety zmagające się z:
- nowotworami trzonu macicy, jajników czy szyjki macicy,
- mięśniakami macicy, które powodują silne krwawienia,
- zaawansowaną endometriozą,
- krwotokami poporodowymi,
- wypadaniem bądź obniżeniem się narządów rodnych.
Jak wygląda operacja usunięcia macicy?
Histerektomia jest zabiegiem, który można przeprowadzać w sposób klasyczny, laparoskopowo bądź z użyciem innowacyjnego narzędzia da Vinci.
Metoda klasyczna
Pacjentka poddana jest znieczuleniu ogólnemu. Podczas operacji wykonywane jest kilkunastocentymetrowe nacięcie poprzeczne lub pionowe i następuje otwarcie powłok brzusznych. Kolejnym etapem jest wycięcie macicy, a następnie założenie szwów.
Metoda laparoskopowa bądź da Vinci
Obydwie metody są metodami małoinwazyjnymi. Poprzez niewielkie nacięcie w okolicy pępka, lekarz wprowadza urządzenie do jamy brzusznej, a następnie odcina macicę. Następnie macica jest dzielona na mniejsze kawałki i usuwana z organizmu poprzez nacięcie w powłokach brzusznych bądź przez pochwę.
Objawy po usunięciu macicy
Zabieg usuwania macicy uznawany jest za bezpieczny. Nie oznacza to jednak, że nie niesie za sobą ryzyka związanego z powikłaniami. Mogę one pojawić się zarówno podczas operacji, jak i po niej. Zaliczyć do nich można m.in. uszkodzenie jelit, pęcherza czy też cewki moczowej. Histerektomia całkowita z przydatkami powoduje chirurgiczną menopauzę, która jest wynikiem pozbawienia organizmu żeńskich hormonów. Jednym z powikłań jest także nietrzymanie moczu.
Histerektomia a nietrzymanie moczu
Przyczyną pojawienia się inkontynencji po operacji jest naruszenie struktury mięśni w obrębie układu moczowego, a co za tym idzie pogorszenie funkcji cewki moczowej. Niekontrolowany wyciek moczu najczęściej pojawia się podczas śmiechu, kichania czy kaszlu. Często pojawia się również nadreaktywność zwieracza pęcherza moczowego, co objawia się naglącym parciem. Silna potrzeba oddania moczu jest niemożliwa do kontrolowania.
Problem NTM skutecznie obniża jakość życia, a także jest przyczyną dużego stresu. Kobiety dotknięte tym problemem unikają kontaktów z innymi i rzadko wychodzą z domu. Pomocą w tym wypadku mogą być tampony na nietrzymanie moczu URITAM. Stworzyliśmy je z myślą o wszystkich kobietach, które chcą czuć się komfortowo, wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie w każdej sytuacji. Innowacyjny projekt konsultowany był z wieloma specjalistami, a także poddany został wielu testom, które potwierdziły skuteczność oraz jego wysoką jakość. Tampony na nietrzymanie moczu można stosować jednorazowo przez 12 godzin.